Cvičení na zlepšení zraku

24.05.2013 11:14

Oční cvičení pomáhá posilovat a zároveň uvolňovat oční svaly. Při pravidelném a soustavném cvičení je možné docílit zlepšení zraku.

 1. Promasírujte oční bulvy, případně celý obličej lehkými krouživými pohyby bříšky prstů.
 2. Zavřete oči a intenzívně svírejte několik sekund víčka (napětí svalů lze i slyšet). Pak dvacetkrát zamrkejte. Celé opakujeme 5x.
 3. Pohledy nahoru a dolů. Hlavu držte uvolněně, oči mírně povolte a pohybujte jimi nahoru a dolů. Snažíme se dívat na kořen nosu. Opakujeme 6x.
 4. Totéž jako u předchozího cviku, ale se zavřenýma očima.
 5. Několikrát opisujte očima do prostoru před sebou velké písmeno H.
 6. Úhlopříčné pohyby (velké písmeno X). Podívat se intenzívně nahoru doprava, pak dolů doleva. Totéž na druhou stranu. Opakujeme 3x.
 7. Několikrát opisujeme očima do prostoru před sebou velké písmeno A.
 8. Kroužení očima. Podívejte se na kořen nosu a potom pohybujte 4x očima v kruzích na jednu stranu. Odpočiňte si a zopakujte totéž na druhou stranu.
 9. Totéž jako u předchozího cviku, ale se zavřenýma očima.
 10. Zaostřování. Ve vzdálenosti asi 20 cm před očima vztyčte prst (aby byl vidět ostře). Pak se podívejte na předmět (nebo bod) vzdálený minimálně 5 metrů a zaostřete na něj. Pohledy na prst a na vzdálený předmět (bod) střídáme asi 10x. Cvičení je provádějte vždy s dokonalým zaostřením a snažte se postupně zrychlovat. Lze cvičit několikrát denně.
 11. Dvacetkrát zamrkejte.
 12. Osvěžení očních svalů vodou. 20x si dlaněmi rázně šplíchněte studenou vodu na zavřené oči. Lze provádět vícekrát za den.

Je nezbytné provádět pohyby očima uvolněné a nenásilně, ovšem až do krajních poloh. Po každém cviku následuje krátký odpočinek. Cvičí se zásadně bez brýlí!