Manuální lymfodrenáž

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický (mízní) systém je komplikované uzpůsobení lymfatických cév a uzlin, které pomáhají udržovat optimální rovnováhu v mezibuněčném prostoru. Každá buňka našeho těla je obklopena tekutinou, ze které během látkové výměny přijímá kyslík a živiny (cukry, tuky, bílkoviny atd.) a snaží se naopak z těla odvádět „odpad“ (oxid uhlíku a produkty látkové výměny).

K mízní soustavě patří:

 • mízní kapiláry – nemají chlopně, volný tok lymfy všemi směry
 • mízní cévy – párové chlopně, usměrňují tok lymfy centrálním směrem, vstřebávání proteinů, krevních bílkovin, zplodin výměny látkové, buněk, bakterií a pevných částic, transport do krevního oběhu
 • mízní uzliny – zachycují, pohlcují cizorodé částice, zabraňují vniknutí zárodku nemoci do krevního oběhu, vznik protilátek-imunologický faktor, tvorba lymfocytů
 • hlavní mízní kmeny – vzniká v dutině břišní a končí v pravé nadklíčkové jamce
 • lymfa-míza – přefiltrovaný tkáňový mok, bezbarvá, čirá tekutina, do lymfy přecházejí bílkoviny, cukry, tuky a cholesterol, vitamíny rozpustné v tucích (ADEK), steroidní hormony, Fe, Cu, Ca

 80% lymfatického systému je v kůži a podkoží (proto musí být tlak ošetření jemný a pomalý)

Denně proteče tělem 2-3 l mízy (u krve je průtok srdce 5 l/min) a průtoku mízy pomáhá svalová „pumpa“. Nebude-li svalový korzet, nebude správně téci lymfa.

 

Co je manuální lymfodrenáž?

 • Manuální lymfodrenáž je jemná hmatová technika ovlivňující lymfatický systém.
 • Má hluboce sedativní, analgetický a spasmolytický efekt (zmírnění pocitu napětí a bolestivosti) na krevní a lymfatický oběh.
 • Manuální lymfodrenáž podporuje detoxikaci, zvyšuje imunitu a pomáhá proti otokům nebo chronické únavě.

Jak správně provádět manuální lymfodrenáž:

Lymfodrenáž nesmí bolet, nikdy se nekombinuje s jinými technikami, nesmí dojít k prokrvování pokožky.

 • Provádí se velmi jemně a pomalu, protože 80% lymfatického systému tvoří jemné kapiláry a povrchové cévy umístěné v podkoží.
 • Tlak, který vyvíjí terapeut dlaněmi a prsty, je velice jemný a dostatečně silný tak, aby terapeut neklouzal po pokožce, ale zároveň netlačil do podkožních struktur (sval, kost, …).
 • Směr "hlazení" je velmi důležitý, protože lymfa má být vháněna do správných lymfatických uzlin. Je-li tlak vyvíjen opačným směrem, nemůže být terapie nikdy efektivní.
 • Rytmus a rychlost prováděné masáže je pomalá. Lymfatické cévy a uzliny se otevírají a následně zavírají, přičemž dochází k vypuzení lymfy do dalších úseků směrem k horní duté žíle. Odpovídající rytmus aktivuje parasympatický nervový systém, což vede i k relaxaci klienta.
 • Na začátku každé lymfodrenáže musí terapii předcházet tzv. otevření spádových uzlin. (krk, podpaží, třísla)

   

Proč manuální lymfodrenáž?

 • zrychluje tok lymfy v organismu
 • terapie otoků
 • dochází k vyprázdnění tukových buněk
 • urychluje vstřebávání hematomů
 • při pravidelné frekvenci ML zvýšení imunity
 • uvolnění, relaxace organismu
 • boj s celulitou (celulitidou)

 

Lymfatický systém je přetížen při stresu, nedostatku pohybu, špatném (mělkém) dýchání, nesprávném pitném i stravovacím režimu, při kouření, nošení těsného prádla, jednostranné zátěži (např. dlouhé stání) apod. Lymfatický systém může být také ale narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.

Pokud se lymfa hromadí v organismu, dochází k postupnému zanášení těla zplodinami metabolismu a toxických látek, které se podílejí na nerovnoměrném rozložení tuku a vody. Dochází k narušení spojovacích vláken mezi svaly a kůží, což způsobuje ochabnutí kůže. Pokud lymfatický systém nefunguje, snižuje se obranyschopnost organismu. Zanesené lymfatické dráhy se projevují například celkovou tělesnou únavou, pocity vyčerpanosti, únavou nohou, otoky.

Pomocí manuální lymfatické drenáže zdravě hubnete!

Z nejrůznějších příčin se v těle ukládájí toxiny a voda. Můžeme hovořit o vlivu prostředí, nevhodné životosprávě, hormonální nerovnováze, dále o sedavé nebo fyzicky náročné práci. Toxiny a jiné škodliviny se navazují na tuky. Tukové buňky následně několikanásobně zvětšují svůj objem! Stává se to nejčastěji právě na Vašich problematických partiích. Tento jev je často doprovázen tzv. pomerančovou kůží - celulitidou. Manuální lymfodrenáž dokáže tento nežádoucí proces zastavit a napravit. Správná funkce lymfatického systému pak zamezí dalšímu usazování škodlivin v těle a zvláště pak jejich vázání na tukové buňky. Pomocí manuální lymfatické masáže tedy velmi zdravě hubnete!

 

Reakce organismu na lymfatickou drenáž:

 • dočasná únava - může snižovat pozornost při řízení motorových vozidel či v práci
 • sucho v ústech a pocit žízně
 • časté močení
 • ihned po ML motání hlavy

Před a po lymfodrenáži je třeba se dostatečně napít.
Po lymfodrenáži nezatěžovat játra tučným jídlem.

Délka a frekvence ošetření manuální lymfodrenáží:

Délka:

Jednorázové ošetření by mělo trvat 45 - 75 min. Pokud je zájem o celotělovou manuální lymfodrenáž, tak by se měla rozdělit na dva dny. Celotělová manuální lymfodrenáž je velká zátěž pro srdce, mohl by se přehltit systém.

Frekvence:

Jak často:

 jako prevence, detoxikace – alespoň 1x měsíčně

 regenerace, zmírnění otoků – 5-10 ošetření v intervalu 2-3x týdně, dále pak pokračovat 2x měsíčně

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Celé tělo:  4 x 60 minut

 

1. návštěva - RLM reflexní lymfatická masáž plosek nohou

2. návštěva – Manuální lymfodrenáž dolních končetin a hýždí

3. návštěva -  Manuální lymfodrenáž horních končetin, zad

4. návštěva -  Manuální lymfodrenáž obličeje a zároveň lymf.nohavice 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nohy a zároveň reflexně celé tělo:

30 minut - RLM reflexní lymfatická masáž plosek nohou

60 minut - Manuální lymfodrenáž dolních končetin a hýždí

Pro dosažení očekávaného efektu je nutné lymfodrenáže provádět opakovaně.

Ceník:

Manuální lymfodrenáž

                                 cena      

60 minut........................... 800 Kč

90 minut..........................1200 Kč